Deep Learning - sztuczna inteligencja od Hikvision » hikvision deeplearning 01

Deep Learning – sztuczna inteligencja od Hikvision

ads-systems-hikvision-deep-learning

Deep Learning – sztuczna inteligencja od Hikvision

Program Deep Learning przetoczył się przez branżę IT, przynosząc korzyści i lepszą klasyfikację w wielu aplikacjach. Inspirowana sposobem działania ludzkiego mózgu technologia, wykorzystuje wielopoziomowy proces uczenia się aby umożliwić komputerowi klasyfikację, przechowywanie i dostęp do danych. Oznacza to, że może on wykorzystywać cały obraz do rozpoznawania, a nie polegać na odrębnych elementach tego obrazu. Jest to proces skumulowany – im więcej elementów musi się z niego korzystać, tym lepsza klasyfikacja – tym lepsze jest „uczenie się”.

Zalety tej technologii do rozpoznawania twarzy i klasyfikacji obrazów sprawiają, że jest ona niezwykle cenna w dziedzinie bezpieczeństwa. Dotyczy on każdego aspektu branży bezpieczeństwa – od wykrywania twarzy i pojazdów po analizę zachowania. To z kolei zaczyna zmieniać punkt ciężkości bezpieczeństwa z reaktywnego na zdolność przewidywania problemów przed ich pojawieniem się.

Firma Hikvision wykorzystała tę technologię i wprowadziła innowacje w rodzinie produktów, aby maksymalnie zwiększyć ich zastosowanie. Kamery z serii kamer DeepInView IP i rejestratorów NVR z serii DeepInMind współpracują ze sobą w celu zapewnienia możliwości i korzyści płynących z głębokiego uczenia się. Podczas gdy kamery zapewniają inteligentne „oczy”, NVR reprezentuje możliwości analityczne i pojemność dla „pamięci i  mózgu”. Produkty te pomagają walczyć z bezpieczeństwem na dwóch frontach – rozpoznawanie, monitorowanie i liczenie osób oraz rozpoznawanie i wykrywanie pojazdów. Wykorzystuje one technologię głębokiego uczenia się najefektywniej – dzięki jej zdolności do klasyfikowania i rozpoznawania tysięcy „funkcji”.

Technologiczny rozwój

Wielowarstwowe podejście wykorzystuje dużo pamięci i wydajność, co jest jednym z powodów, dla których technologia stała się w ostatnich latach znacznie bardziej rozpowszechniona. Aby spojrzeć na to z perspektywy czasu, w pierwszych fazach technologii do symulacji sieci neuronowej potrzebowano 1000 urządzeń z 16000 procesorów. Teraz potrzeba tylko kilku GPUS. Hikvision współpracuje z największymi producentami chipsetów – Intel i nVidia – aby zbadać możliwości głębszego uczenia się w branży nadzoru video. Innowacyjność Hikvision ułatwia i usprawnia również to rozwiązanie – kodek H. 265+ radykalnie zmniejsza przepustowość transmisji i zmniejsza zapotrzebowanie na pojemność pamięci masowej. Oznacza to, że obraz nie traci na jakości, nawet jeśli ich udostępnianie i przechowywanie jest wykładniczo wyższe.

Technologia ta może na przykład umożliwiać systemowi wyświetlanie czarnej lub białej listy alarmów, które mogą być bardzo przydatne w scenariuszach kontroli dostępu. Można by ją również wykorzystać do rozpoznawania nietypowych zachowań – być może pozwalając pracownikom ochrony na zapobieganie problemom, na przykład w sytuacji, gdy ktoś znajdzie się w pobliżu.

Nowa gama produktów premium jeszcze bardziej poszerzy jakość i możliwości systemów bezpieczeństwa. Umożliwią one również specjalistom ds. bezpieczeństwa rozpoczęcie planowania w celu unikania problemów, a nie reagowania na nie. To może być kolejna ewolucja całej branży – wykorzystanie AI do zmiany świata, jedno rozwiązanie Hikvision na raz.